7. märts 2024

 
 
 

Biomeedikumi söökla ruumid saavad uue näo

 

Järgneva aasta jooksul on plaan Biomeedikumi söökla ruumid ümber ehitada, et suurendada õpperuumide ja üliõpilaste koostööruumide mahtu. Koostöös sisekujundaja Ulvi Raudsiku, kinnisvaraosakonna, üliõpilaste ja dekanaadi töötajatega on jõutud ümberehituse plaanidega lõpusirgele. Söökla ümberehitusplaane tutvustatakse 

13. märtsil kell 14 Biomeedikumi auditooriumis 1006.

 

Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikool uuendasid koostöölepingut

 

26. veebruaril uuendasid Tartu Ülikool ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla koostöölepingut, mille eesmärk on edendada vastastikust õppe- ja teadustööd ning arendada Eesti tervishoiuvaldkonda. Loe lähemalt siit.

 

Sinu mõte võib jõuda valdkonna pusale!

 

Soovime teha meditsiiniteaduste valdkonnale toredate sõnumitega pusad. Selle jaoks kutsume Teid üles jagama enda mõtteid, millised valdkonda iseloomustavad sõnumid võiksid pusale sobida. Ootame Teie mõtteid 15. märtsini siin.

 

Personaalse uurimistoetuse taotlusvoor on avatud

 

Tartu Ülikooli 2024. aasta taotlusvoor teadlaste järeldoktori, stardi- ja rühmagrantidele avati 1. märtsil. Ülikoolisisene tähtaeg on 25. märts 2024, taotlusi saab esitada Eesti Teadusinfosüsteemi (ETIS) kaudu. Loe lähemalt siseveebist.

 

Ootame kliiniliste õppeainete õppejõudude sisendit praktiliste arstlike oskuste kohta

 

Arstiteaduse õppekava kliiniliste õppeainete õppejõud on saanud e-kirjaga kutse osaleda uuringus, mille eesmärk on teada saada, milliseid praktilisi arstlikke oskusi on nii praegu kui lähitulevikus vaja omandada diplomieelse arstiteaduse õppe käigus, et olla valmis õpingute jätkamiseks residentuuris või töötamiseks üldarstina. Uuringu tulemustele toetub juba 2026. aasta kevadel toimuva arstiteaduse õppekava lõpueksami ülesehitus, mille üheks osaks on praktiliste arstlike oskuste hindamine OSCE-meetodil. Küsimuste korral annab listeavet eestikeelse arstiteaduse õppekava programmijuht Anti Kalda (anti.kalda@ut.ee; 737 4360).

 

Avalik loeng Wolframi sündroomist

 

12. märtsil kell 14 peab Dr Benjamin Delprat Montpellieri Ülikoolist loengusarja „Chan Zuckerberg Initiative Imaging Lecture Series“ raames avaliku loengu teemal „Wolfram syndrome: calcium imaging, mitochondrial activity and beyond“. Loeng toimub Biomeedikumis (Ravila 19-1006). Oodatud on kõik huvilised!

 

Rahvusvaheline veebiseminar tutvustab erinevate riikide apteegisüsteemi muudatusi

 

16. aprillil kell 13 toimub Zoomis rahvusvaheline veebiseminar „Changes in pharmacy systems in the Nordic countries – evidence based or an ideological playground?“. Seminarile saab registreeruda kuni 31. märts. Loe seminari kohta lähemalt siit.

 

Ülikoolipere on oodatud kevadjooksule!

 

10. aprillil toimub meeleolukas Tartu Ülikooli kevadjooks, mille start antakse Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi kõrvalt kell 19. Viie kilomeetri pikkune rada kulgeb mööda Emajõe äärt Raekoja platsini ja tagasi. Tee peale jääb hulk tartlaste meeliskohti ja vaatamisväärsusi. Sellega pakub kevadjooks lisaks liikumisrõõmule ka silmailu. Registreeru jooksule siin

 

Kas vilistlaste kokkutuleku pilet on juba olemas?

 

Tartu Ülikool korraldab 18. mail oma vilistlastele kokkutuleku „Tagasi ülikooli“. Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude ja endiste kursusekaaslastega, külastada armsaks saanud õppehooneid, võtta osa Tartu [eel]arvamusfestivalist ning osaleda õhtusel peol ülikooli spordihoones. Oodatud on kõik vilistlaspere liikmed ja ülikooli sõbrad. 

 

Kuni 31. märtsini on müügil 35-eurosed tärkava Tiksu* piletid. Pilet tagab pääsme õhtusele suurejoonelisele peole, mille peaesineja on 2 Quick Start. Loe lähemalt kodulehelt

 

Tule kolleegile külla!

 

11.–16. märtsil toimub kuuendat korda külastusnädal „Kolleegile külla!“, mille jooksul on õppejõududel võimalus uudistada, kuidas kolleegid nii oma erialal kui ka teistes valdkondades õpetavad. Külastusnädala eesmärk on innustada õppejõude omavahel õppimise ja õpetamise üle arutlema. Valige tunniplaanist välja teid huvitav loeng või seminar ja registreeruge vaatlejaks. Valiku tegemise tähtpäev on 7. märts. Loe lähemalt siseveebist.

 

Kuula emakeelepäeva avalikku loengut ja saa teada, kas Vikipeedial on kohta (üli)koolis

 

14. märtsil kell 13 on kõik ülikoolipere liikmed ja keelehuvilised oodatud Tartu Ülikooli aulasse emakeelepäeva tähistama. Eesti keele tekstiõpetuse lektor Riina Reinsalu peab loengu teemal „Kas Vikipeedial on kohta (üli)koolis?“ ja õnnitletakse Tartu Ülikooli aasta keeleteo saajaid. Otseülekannet saab jälgida UTTV-st. Loe lähemalt siit.

 

Seminaril räägitakse terviseandmete teisesest kasutamisest

 

19. märtsil kell 16 toimub Deltas (Narva mnt 18-1037) avalik seminar „Terviseandmete teisene kasutus“. Seminari akadeemiline korraldaja on andmeteaduse õppetooli juhataja Jaak Vilo. Tutvu seminari ettekannetega ja registreeru siin.

 

Nii enne- kui õigeaegselt sündinud laste oluline riskitegur insuldi kujunemisel on ema rasedusaegne kuse-suguteede põletik

 

Kuigi insult loote- ja vastsündinueas on harv, esineb seda sagedamini kui üldiselt arvatakse. Meditsiiniteaduste valdkonnas kaitstud doktoritöö näitas, et rasedusaegne bakteriaalne infektsioon on oluline riskitegur ajukahjustuse tekkimisel nii enneaegselt kui õigeaegselt sündinud lastel. Loe lähemalt siit.

 

Eesti lapsed näevad televisioonis liiga palju ebatervislikke toidu- ja joogireklaame

 

Tartu Ülikool viis Maailma Terviseorganisatsiooniga läbi uuringu, kus analüüsiti kui palju Eesti lapsed ja noored näevad televisiooni vahendusel toidureklaame. Valminud raport näitas, et lapsed ei tohiks näha 69 protsenti eetris jooksnud toidu- ja joogireklaamidest, kuna need julgustavad valesid toitumisharjumusi ning ebatervislikke eluviise. Loe lähemalt siit.

 

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts pälvis aasta konverentsiteo tiitli

 

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi möödunud aasta märtsis korraldatud rahvusvaheline arstitudengite peaassamblee „March Meeting 2023“ pälvis Eesti Konverentsibüroolt 2023. aasta konverentsiteo tiitli. Loe lähemalt siit.

 

Mida peaks arst teadma retseptiravimite väljakirjutamisest?

 

Iga aastaga tõuseb Eestis kasutatavate retseptiravimite hulk. Seega on oluline, et arsti või mõne muu tervishoiutöötaja välja kirjutatud retsept oleks apteekrite jaoks võimalikult täpne. See tagab õige ravimialase nõustamise apteegis ja inimese jaoks ravi tulemuslikkuse. Farmatseutilise ettevõtluse lektor Kristiina Sepp tegi ettekande „Retsept – dokument ravimite väljakirjutajalt apteekrile“ konverentsil „Kliinik 2024“. Loe lähemalt siit.

 

Haiguse küüsis ajuni aitab tungida kodumaine nutikuller

 

Ravimist jõuab tarvilikku kohta üldjuhul vaid murdosa, nentis Tartu Ülikooli vähibioloogia nooremteadur Kristina Põšnograjeva. Ülejäänu väljub organismist või võib tekitada mujal soovimatuid kõrvaltoimeid. Eesti teadlaste töö aitab tuvastada valgujuppe, millega toimetada ravimeid muu maailma eest eriti kiivalt kaitstud inimajju. Vaata lähemalt saatest „Tähelepanu! Tegemist on teadusega“.

 

Vasta tervishoiu- ja hoolekandeteemalisele küsimustikule

 

Tervishoiu ja hoolekande partnerlus (THCS) kutsub teadlasi, poliitikakujundajaid, patsiente, hooldajaid, tervishoiu-, sotsiaal- ja hoolekandetöötajaid jt täitma küsimustikku, kaardistamaks teadusprioriteete ja strateegiaid, et arvestada nendega poliitika kujundamisel. Küsimustik on avatud aprilli lõpuni. Selle täitmine võtab aega 20 minutit ja kõiki vastuseid käsitletakse anonüümselt. Küsimustiku leiab siit.

 

Novaator kutsub teadlasi looma teadusluulet

 

Kõik teadlased on oodatud osalema esimesel Novaatori teadlasluule-konkursil. Kaastööde stiili, rütmi, sisu ega keele osas toimetusel ettekirjutusi pole. Sobivad nii aastate eest sahtlisse raiutud värsid kui ka värskeimaid teadustulemusi presenteerivad mõtisklused. Iga teadlaspoeet saab esitada kuni kolm kaastööd. Parimad luuletused avaldatakse Novaatori kodulehel ja kõlavad Vikerraadio saates „Labor“. Loe lähemalt siit.

 

Statistikaamet analüüsis välistudengite panust Eesti majandusse

 

Juba viiendat korda analüüsib statistikaamet haridus- ja noorteameti tellimusel välisüliõpilaste ja -vilistlaste majanduslikku mõju Eestis. 13. märtsil kell 11 tutvustatakse virtuaalses infotunnis värskeid tulemusi ning vaadatakse tagasi varasematele uuringutele. Tulemusi tutvustab statistikaameti andmeteadur ja analüüsi autor Kadri Rootalu. Üritus toimub Teamsi keskkonnas. Palume oma osalemisest märku anda 12. märtsini siin.

 

Tööpakkumised

 

Dekaani ja prodekaanide nädalaplaaniga saab tutvuda siseveebis

 

Siseveebis saab nüüd ja edaspidi lähemalt tutvuda meditsiiniteaduste valdkonna dekaani ja prodekaanide nädalaplaaniga. Tutvu sellega siin.

 
 
 

Doktoritööde kaitsmised

 

08.03.2024 kell 12.00 Edgar Lipping

„Operatsioonijärgne antibakteriaalne ravi komplitseeritud apenditsiidi korral ja apendektoomia rasedatel“

Ravila 19-1006

 
 
 

Uudiseid instituutidest

  • 24.–27.05 toimub spordikonverents "The 17th Conference of Baltic Society of Sport Sciences"
  • 24.05 on õendusteaduse õppetooli avatud uste päev
  • 12.–14.09 toimub farmaatsia instituudi teadlaste korraldatav rahvusvaheline farmaatsiakonverents “Today’s science, tomorrow’s healthcare”
  • 31.05 toimub peremeditsiini residentuuri kevadkonverents
 
 
 
 
 

Meditsiiniteaduste valdkonna infokirja saavad kõik valdkonna lepingulised töötajad. Kui soovid oma teavet valdkonnas levitada, kirjuta medinfokiri@ut.ee. Infokirja toimetavad valdkonna kommunikatsioonispetsialistid Alice Lokk ja Margit Kooser.