1. veebruar 2024

 
 
 

Tartu Ülikool tunnustas kehalise kasvatuse ja spordi õppekavade reformijaid

 

18. jaanuaril toimunud konverentsil „Õppejõult õppejõule 2024: püsiv ja püsimatu õpetamises“ andis õppeprorektor Aune Valk üle 2023. aasta õppeteo ja õppekvaliteedi edendamise auhinnad. Teiste seas valiti 2023. aasta õppeteoks ka kehalise kasvatuse ja spordi õppekavade reformimine. Tunnustuse võtsid vastu Kristjan Kais, Maret Pihu, Priit Kaasik. Loe lähemalt siseveebist.

 

Konkursi „Teadus 3 minutiga“ finaalis osaleb meditsiiniteaduste valdkonna doktorant Laura Mauring

 

2. veebruaril kell 18 toimub Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava konkursi „Teadus 3 minutiga“ pidulik lõppvõistlus, kus 16 noore teadlase seast valitakse viis parimat. Finalistide hulgas on ka meditsiiniteaduste valdkonna doktorant Laura Mauring. Loe lähemalt oftalmoloogia nooremteaduri tööd tutvustavat populaarteaduslikku artiklit „Geneetilised silmahaigused: vaenlane pimeduses“.

 

Noorteadlaste põnevaid ettekandeid saab kuulata BSMI teaduspäevadel

 

1. ja 2. veebruaril toimuvad bio- ja siirdemeditsiini instituudi teaduspäevad. Kahe päeva jooksul toimub seitse sessiooni. Tutvu teaduspäevade kavaga siin.

 

Meditsiiniteaduste valdkond ootab 18. mail vilistlasi külla!

 

Tartu Ülikool korraldab 18. mail oma vilistlastele kokkutuleku, mis kannab pealkirja „Tagasi ülikooli“. Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude ja endiste kursusekaaslastega, külastada õppehooneid ja auditooriume, võtta Tartu [eel]arvamusfestivalil osa ülikooli aruteludest ning osaleda ühislaulmisel ja õhtusel peol ülikooli spordihoones. Samuti ootab iga valdkond külla oma vilistlasi! Tutvu meditsiiniteaduste valdkonna sündmustega siin.

 

Tartu Ülikoolis peetakse teemanädalat „Naised teaduses“ ja arutletakse teadust kimbutavate sookollide üle

 

8. veebruaril kell 15 algab Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis vestlusring „Naised teaduses: kas sookoll kimbutab teadust?“, mida saab otseülekandena jälgida ka UTTV-s. Loe ürituse kohta lähemalt siit

 

Made Laanpere: varjatud probleeme uurides loome naistele ohutuma keskkonna

 

Tartu Ülikooli naistekliiniku naistearstid alustas koostöös Sotsiaalministeeriumiga seni suurimat Eesti naiste tervise uuringut. Loe lähemalt kaasprofessor Made Laanpere arvamuslugu uuringu vajalikkusest.

 

Andmebaas on avatud katsetamiseks

 

Katsetamiseks on avatud andmebaas CINAHL (The Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature). CINAHL sisaldab õenduse, füsioteraapia, tegevusteraapia, toitumise ja dietoloogia ning teiste tervisega seotud erialade teaduskirjandust. Andmebaasis on indekseeritud üle 3800 ajakirja, millest rohkem kui 400 on kättesaadavad täistekstidena. Andmebaas on katsetuseks avatud 31. märtsini.

 

Doktoritöö: kiiret abi vajavad patsiendid viibivad EMO-s liiga kaua

 

Triinu Keskpaik kaitses doktoritööd, milles uuriti erakorralise meditsiini toimimist. Oma töös uuris ta lähemalt patsiente, kes saabusid EMO-sse ägeda kõhuvalu või raske rindkere traumaga. Teadustööst tuli välja mitmeid puudujääke EMO-de töös. Loe tema doktoritööst lähemalt Novaatoris.

 

Kesklinnas saab tutvuda Tartu Ülikooli edulugudega

 

26. jaanuaril avati Tartu 2024 programmi kuuluv näitus „Teadusrikas Tartu“, kus saab tutvuda Tartu rikkaliku teadusajaloo 24 edulooga. Näitusel on võimalik lugeda kümnete TÜ teadlaste avastustest, mis on märkimisväärselt mõjutanud üleilmse teaduse arengut, parandanud inimeste heaolu ja aidanud meil ümbritsevast paremini aru saada. Loe lähemalt siit.

 

Eesti Teadusagentuur korraldab IKT-teadusele pühendatud konverentsi

 

11. märtsil toimub Kultuurikatlas (Kursi 3, Tallinn) ingliskeelne konverents „ICT Horizons: Navigating Estonia’s Past and Forging Paths in Future Research“. Konverentsil tehakse kokkuvõte 2023. aastal läbi viidud Eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teaduse sihtevalveerimise tulemustest, tutvustatakse Euroopa Liidu poolt kaasrahastatava temaatilise teadus- ja arendusprogrammist „Digilahendused igas eluvaldkonnas“ toetavaid teadusteemasid ning arutletakse Eesti IKT-valdkonna teaduse võimekuse ja vajaduste üle. Registreeruda saab 6. märtsini. Loe lähemalt siit.

 

Algas 2023. aasta parima eestikeelse kõrgkooliõpiku konkurss

 

Kuni 15. veebruarini saab eelmisel aastal ilmunud kõrgkooliõpikuid esitada konkursile „Parim eestikeelne kõrgkooliõpik 2023“. Nomineerida saab kõrgkooliõpikuid, mis on tasuta avalikult kättesaadavad ja kirjutatud eesti keeles. Konkursiga tunnustatakse eelmise aasta jooksul ilmunud kõrgkooliõpikute koostajaid või tõlkijaid, kes aitavad kaasa eesti erialakeele püsivusele. Auhinnale saab esitada kõigi valdkondade õpikuid ja kandidaate võivad esitada kõik soovijad, sh õpiku autor või tõlkija. Loe lähemalt siit. Nominente saab esitada 15. veebruarini siin. Tutvu ka statuudiga.

 

Ida-Tallinna Keskhaigla korraldab veebikonverentsi „Urogünekoloogia“

 

20. märtsil kella 14–16 toimub kliiniline veebikonverents „Urogünekoloogia“. 

Konverentsil räägitakse lähemalt urogünekoloogiast, pärasoole prolapsist, uriinipidamatusest, urodünaamikast ning vaagnapõhja füsioteraapiast. Registreeruda saab 18. märtsini. Loe lähemalt ja registreeru siin.

 

Tööpakkumised

 
 
 

Doktoritööde kaitsmised

 

14.02.2024 kell 14.30 Norman Ilves

„Enneaegselt sündinud laste periventrikulaarse hemorraagilise infarkti ja ajaliselt sündinud laste periventrikulaarse venoosse infarkti riskitegurid ja tekkeaeg“

Ravila 19-1006

 

08.03.2024 kell 12.00 Edgar Lipping

„Operatsioonijärgne antibakteriaalne ravi komplitseeritud apenditsiidi korral ja apendektoomia rasedatel“

Ravila 19-1006

 
 
 

Toimumas

 
 

Meditsiiniteaduste valdkonna infokirja saavad kõik valdkonna lepingulised töötajad. Kui soovid oma teavet valdkonnas levitada, kirjuta medinfokiri@ut.ee. Infokirja toimetavad valdkonna kommunikatsioonispetsialistid Alice Lokk ja Margit Kooser.