18. aprill 2024

 
 
 

Arstiteaduskonna aastapäevale oodatakse Sinu teesi!

 

Üliõpilased, doktorandid ning arstid, arst-residendid ja teadurid oodatud esitama teese arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile. Teese saab esitada 27. maini. Täpsema info leiad siit.

 

Tule kuula Tartu Ülikooli inimesi Tartu [eel]arvamusfestivalil!

 

17.–18. mail toimub Tartu Keskpargis Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 raames esimest korda Tartu [eel]arvamusfestival, millest võtavad osa ka Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna teadlased. Tutvu kõikide aruteludega lähemalt siin.

 

„Teadustark ühiskond – kuidas usaldada teadlast?“

Aruteluringis osalevad:

  • Jaak Vilo, bioinformaatika professor, akadeemik
  • Lili Milani, epi- ja farmakogenoomika professor, Eesti geenivaramu juhataja
  • Kairi Kreegipuu, eksperimentaalpsühholoogia professor, psühholoogia instituudi juhataja
  • Pärt Peterson, molekulaarimmunoloogia professor, akadeemik

Vestlust juhib inimuuringute eetika komitee esimees, meditsiinieetika nooremlektor Aime Keis. 

 

 „Kas kanda aktiivne laps punasesse raamatusse?“

Aruteluringis osalevad:

  • Mihkel Lees, Tartu abilinnapea
  • Gert Prants, TÜ akadeemilise spordiklubi juhatuse liige
  • Dr Maie Tali, füsiaatria ja taastusravi assistent
  • Hasso Paap, liikumisõpetuse nooremteadur, endine kehalise kasvatuse õpetaja
  • Katrin Mägi, liikumisharrastuse teadur, programmi „Liikuma kutsuv kool“ arendaja ja koolitaja, lapsevanem

Vestlust juhib liikumise ja spordibioloogia professor Jarek Mäestu. 

 

Lektor Ken Kalling viib Toomemäel läbi ekskursiooni 

 

Tartu Ülikool korraldab 18. mail oma vilistlastele kokkutuleku „Tagasi ülikooli“. Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude ja endiste kursusekaaslastega, külastada armsaks saanud õppehooneid, võtta osa Tartu [eel]arvamusfestivalist ning osaleda õhtusel peol ülikooli spordihoones. 

 

Meditsiiniajaloo nooremlektor Ken Kalling tutvustab Toomemäel asuvate meditsiiniteaduste valdkonnaga seotud hoonete ajalugu. Jalutuskäik kulgeb vana anatoomikumi juurest Karl Ernst von Baeri ausambani. Tutvu kõigi vilistlaspäeva meditsiiniteaduste valdkonna üritustega siin.

 

Kes said õpetamise arendamise grandi?

 

Ülikooli õppekomisjon on valinud välja õppejõud, kes saavad tänavu õpetamise arendamise grandi. Meditsiiniteaduste valdkonnas alustavad toetusraha abil oma õpetamise arendamist ja selle tulemuslikkuse uurimist:

  • Helle Karro kliinilise meditsiini instituudist;
  • Anneli Rätsep peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudist;
  • Liis Mägi, Janne Kommusaar, Taivi Mutso ja Kaja Põlluste peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudist.

Otsustamisel võeti arvesse kandidaatide senist tegevust õppijate toetamisel ning oma õpetamise arendamisel, samuti uurimuse oodatavat mõju õppekvaliteedile struktuuriüksuses, valdkonnas ja ülikoolis laiemalt. Kõik grandi saajad kohtuvad 25. ja 26. juunil suvekoolis. Oma õpetamise arendamisest ja uurimisest saab rohkem kuulda konverentsil „Õppejõult õppejõule“ 16. jaanuaril 2025. Loe lähemalt siit.

 

Infotunnis räägitakse arstiteaduse õppekava praktiliste arstlike oskuste lõpueksamist

 

21. mail kella 13–16 toimub arstiteaduse õppekava praktiliste arstlike oskuste lõpueksami infotund, millest on osa võtma oodatud meditsiiniteaduste valdkonna akadeemilised töötajad ja teised huvilised. Infotund toimub Biomeedikumis Schmidti keskuses (ruumis 0088/0089), kuid osaleda saab ka Teamsi vahendusel.

 

Meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu otsusel toimub esimene praktiliste arstlike oskuste eksam arstiteaduse õppekava lõpetajatele 2026. aasta juunis. Infotunnis antakse ülevaade praktilise lõpueksami korraldusega seonduvast – nii juba toimunud tegevustest kui ka planeeritavatest: praktiliste arstlike oskuste uuendatud nimekirja koostamise protsess, OSCE metoodika koolitused õppejõududele, praktiliste arstlike oskuste proovieksamite korraldamine, praktiliste oskuste õpetamise ja hindamise korraldamisest jt olulistest teemadest. Oma kogemusi OSCE korraldamisest jagab hambaarstiteaduse instituut.

 

Vestlusringis professor Ron Do (NY): terviseandmete alusel masinõppe mudelite publitseerimine ajakirjas The Lancet

 

30. mail kell 16 toimub Journal Club stiilis vestlusring, kuhu on kutsutud ka uuringu autorid. Vestlusringis räägitakse lähemalt, kuidas masinõppe abil tervishoius diagnoosida ja ennustada eri haiguseid. Osalejad peavad enne vestlust läbi lugema kolm artiklit, mille Roni meeskond on viimasel kahel aasta jooksul avaldanud. Kohapeal ootame vabas atmosfääris küsimusi iga artikli ning ka selle valmimise kohta. Loe lähemalt siit.

 

Avalikul aruteluõhtul küsitakse, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota

 

TÜ kestliku arengu keskuse eestvedamisel algab avalik üritustesari, kus arutletakse ja vaieldakse teaduspõhiselt ühiskondlikult põletavatel kestlikkusteemadel. Esimene arutelu toimub 2. mail kella 16.00–17.30 TÜ raamatukogu fonoteegi saalis, otseülekannet saab jälgida UTTV-st. Loe lähemalt kodulehelt.

 

Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?

 

Tartu Ülikooli raamatukogus toimub 22. mail seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?”, mis keskendub kodanikuteadusele ja ühiskonna kaasamisele. Koolituspäeva esimene pool on eesti keeles, peale kohvipausi toimub ingliskeelne töötuba teaduspoodidest (Science Shop), mis avab, kuidas ülikoolid saavad kodanikuühiskonda kaasata nii teadus- kui õppetöösse. Oodatud on teadlased, tudengid, projektijuhid, raamatukoguhoidjad ja kõik teised huvilised! Registreeruda saab 17. maini.

 

Professor Pentti Tienari peab loengu Epstein-Barr'i viirusest

 

17. mail kell 10 peab professor Pentti Tienari Biomeedikumis Schmidti keskuses loengu teemal „Epstein-Barr Virus and Multiple Sclerosis“ Biomeedikumis (Ravila 19-0088/0089). Profosser Tienari on Fangling Xuani väitekirja oponent. 

 

Huvilised on oodatud andmebaasi SciFInder koolitusele

 

6. mail kella 16–18 tutvustab Chemicumis (Ravila 14a-1022) Veli-Pekka Hyttinen andmebaasi CAS SciFinder Discovery Platform. See andmebaas on üks põhjalikumaid kemikaalide annoteeritud ja kureeritud andmebaase ja ligipääsetav TÜ töötajatele ja üliõpilastele. Seminarile on oodatud kõik keemia, bioloogia, meditsiini, bioteaduste ja materjaliteaduste üliõpilased ning teadlased.  Seminari juhatab sisse molekulaartehnoloogia kaasprofessor Uko Maran. Seminaril saab osaleda ka Teamsi kaudu.

 

Külasta teaduse ja kunsti piire ähmastavat näitust „Teadmata“

 

Kõik Tartu Ülikooli üliõpilased, töötajaid ja nende pereliikmeid keskkonnakunstinäitusele „Teadmata“, kus kuus kaasaegset kunstnikku eksponeerivad loodusmuuseumi püsinäituse keskel nüüdiskunsti, mille kaudu vaadelda inimeste suhet ohustatud ja väljasurnud liikidega. Näitus osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist ja seda saab uudistada Tartu Ülikooli loodusmuuseumis kuni 29. septembrini. Näituse kuraator on keskkonnahumanitaaria külalisteadur Sara Bédard-Goulet. Loe lähemalt siit.

 

Poisslaste munandite väärarengu varjus võib peituda hoopis tõsisem geneetiline arenguhäire

 

Munandi laskumishäire ehk krüptorhism esineb umbes 2–3 vastsündinud poisslapsel sajast. Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi inimese geneetika õppetooli uuring koostöös Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikuga näitas, et üllatavalt suurel osal viljatutest meestest on lapsena diagnoositud munandi laskumishäire. Õigeaegne sekkumine aitab tulevikus lahendada viljatusprobleeme ja ennetada haruldaste kasvajate riski. Loe lähemalt siit.

 

Rikkis geen võib võtta inimeselt võime lagundada sadu ravimeid

 

Kaks geeni mõjutavad üheskoos enam kui neljandiku praegu müügil olevate ravimite lagundamise kiirust. Geenivaramu uuring ilmestab, et inimeste geneetiliste eripäradega arvestamisest tõuseks kasu ka argimeditsiinis. Loe lähemalt Novaatorist.

 

Teadlased juhtisid tähelepanu immuunsüsteemile

 

29. aprillil, tähistati rahvusvahelist immunoloogia päeva, mis tõi tähelepanu keskmesse ealised muutused immuunsüsteemis. Sel puhul sai meediast lugeda meie teadlaste lugusid.

 

Märgi endale kalendrisse „Geenifoorum 2024“!

 

Tartu Ülikooli genoomika instituut koos Geenikeskusega kutsuvad teid osalema 23. rahvusvahelisel Geenifoorumi konverentsil, mis toimub 24.–25. septembril 2024. Geenifoorum on iga-aastane rahvusvaheline kõrgetasemeline teadus-konverents geneetika ja genoomika valdkonnas, olles omataolistest suurim Baltikumis. Ootame teid taaskord Tartus, Euroopa kultuuripealinnas 2024, ajaloost pakatavas Eesti Rahva Muuseumis, et kahe päeva jooksul saada osa erakordselt põnevatest ettekannetest ja luua kontakte oma ala ekspertidega.

 

Tööpakkumised

 
 
 

Doktoritööde kaitsmised

 

10.05.2024 kell 13.00 Celia Tereza Pozo Ramos 

„Preparation and Assessment of Antimicrobial Electrospun Matrices for Prospective Applications in Wound Healing“
Ravila 19-1038

 

17.05.2024 kell 13.00 Fangling Xuan

„Regulation of stress response in first episode schizophrenia by monocytes and microglia“
Ravila 19-0089

 

20.06.2024 kell 14.00 Karl Kuusik

„Effects of remote ischaemic preconditioning on arterial stiffness, organ
damage and metabolomic profile in patients with lower extremity artery disease“
Ravila 19-1006

 
 
 

Uudiseid instituutidest

  • 20.05 toimub füsioteraapia eriala magistriõppe infotund
  • 24.05 on õendusteaduse õppetooli avatud uste päev
  • 31.05 toimub peremeditsiini residentuuri kevadkonverents
  • 12.–14.09 toimub farmaatsia instituudi teadlaste korraldatav rahvusvaheline farmaatsiakonverents “Today’s science, tomorrow’s healthcare”
 
 
 
 
 

Meditsiiniteaduste valdkonna infokirja saavad kõik valdkonna lepingulised töötajad. Kui soovid oma teavet valdkonnas levitada, kirjuta medinfokiri@ut.ee. Infokirja toimetavad valdkonna kommunikatsioonispetsialistid Alice Lokk ja Margit Kooser.