Tänavu toimuvad arstiteaduskonna aastapäeva sündmused 13.–14. oktoobril. Kutsume kõiki huvilisi esitama teese arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile hiljemalt 30. juuniks. Loe lähemalt kodulehelt ja esita teesid. / Read more and submit your thesis

 

Valdkonna nõukogu

 

18. mai koosolekul soovitas nõukogu valida keskkonnatervishoiu professoriks Hans Orru ja valis tervisekasvatuse kaasprofessoriks Merike Kulli. Tutvustati hoiatuste süsteemi ja kinnitati akadeemilise petturluse komisjoni töökord. Kaitsmisele lubati üks doktoritöö ja retsensendid määrati kahele doktoritööle. Dekaan tuletas meelde, et alates 27. maist muutub kaheastmeline autentimine kõigile kohustuslikuks. Loe lähemalt siseveebist.

 
 
 

Meditsiiniteaduste valdkond tähistab õppeaasta lõppu suvise aiapeoga

 

Pidulik koosviibimine toimub meditsiiniteaduste valdkonna lõpuaktustega samal päeval, 16. juunil. Oodatud on kõik valdkonna lõpetajad ja töötajad. Aiapeole registreerimine on avatud 8. juunini ja kohtade arv on piiratud. Lisainfot leiad kodulehelt.

 

Audoktor professor Mart Saarma teeb ettekande

Helsingi Ülikooli professor Mart Saarma promoveeritakse 27. mail Tartu Ülikooli aulas neuroteaduste audoktoriks. Selle raames peab professor Saarma ettekande "Kas suudame pidurdada närvirakkude kängumist ja surma?". Loe lähemalt siit.

 

Ukraina üliõpilasi saab toetada mitmel moel

 

Ülikool kutsub oma liikmeid endiselt üles toetama Ukraina üliõpilaste haridustee jätkamist Tartu Ülikoolis. Kevadel ja suvel on tulemas palju üritusi, kus saaks Ukraina üliõpilastele toetust koguda.

 

Seda saab teha mitmel moel: 

  • üritusel osalejale võiks anda võimaluse teha pileti ostmise asemel annetus TÜ Ukraina stipendiumi fondi;
  • üritusel võiks koguda annetusi makseterminaliga, mille saab laenutada TÜ sihtasutusest (Katriin Fisch-Uibopuu, katriin.fisch-uibopuu@ut.ee, 737 5852);
  • ruumi seintele võiks panna ruutkoodiga plakatid, mis reklaamivad Ukraina stipendiumi fondi, ja sissepääsu juures jagada infolehti. Neid materjale saab ülikooli turundus- ja kommunikatsiooniosakonnast (siseinfo@ut.ee). Korraldaja võiks juhtida üritusel osalejate tähelepanu annetamise võimalustele ning selgitada ruutkoodi kasutamist;
  • infoekraani olemasolu korral võiks sellel kuvada stipendiumifondi slaidi (eesti keeles ja inglise keeles).

Loe täpsemalt siseveebist.

 
 
 

Konverentsil arutletakse koroona üle

 

7. juunil toimub Tartu Ülikooli raamatukogus konverents "Elu COVIDiga – mida oleme õppinud ja milleks peame valmistuma?", mis jagab viimaseid andmeid koroonaviiruse kohta, vahendab hädaolukorra kogemusi tervishoiusektorist ning uurib, milline on riigi valmisolekuplaan eelolevaks sügiseks. Loe lähemalt siit.

 

Viimane infotund doktoriõppe reformi kohta

 

19. mail kella 14–15.30 toimub viimane infotund valdkondade töötajatele, kus õppeosakond annab ülevaate olulisematest doktoriõppe reformiga kaasnevatest muudatustest. Infotunnid on suunatud peamiselt juhendajatele, kuid osalema on oodatud ka teised huvilised.

 

Eelregistreerimine ei ole vajalik. Üritus toimub Teamsis ja see salvestatakse. Vaata meditsiiniteaduste ning loodus- ja täppisteaduste valdkonnale mõeldud infotundi järele siit. Salvestus aegub 30. juunil.

 
 
 

Selgunud on e-kursuse kvaliteedimärgi saajad ja aasta e-kursuse nominendid

 

Tänavu hinnati e-kursuse kvaliteedimärgi vääriliseks kokku 97 e-kursust. Tartu Ülikoolist pälvisid kvaliteedimärgi 52 e-kursust. Meditsiiniteaduste valdkonnast said kvaliteedimärgi kuus e-kursust.

  • "Biofarmaatsia" (Kersti Teder, farmaatsia instituut)
  • "Farmakoloogia ja toksikoloogia" (Džamilja Safiulina, Monika Jürgenson, Kaili Anier, bio- ja siirdemeditsiini instituut)

  • "Kontratseptsioon igapäevases praktikas – uued lähenemised" (Made Laanpere, Kai Part, kliinilise meditsiini instituut)

  • "Patsiendikeskne suhtlemine" (Inga Karton,  Anneli Rätsep, peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut)

  • "Suhtlemise ja tervisekäitumise alused" (Inga Karton,  Anneli Rätsep, Laura Kaljurand, Laura Prett, Marta Velgan, Tatjana Meister, peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut)

  • "Suu-ja hambahaiguste ennetus" (Jana Olak, Rita Nõmmela, hambaarstiteaduse instituut)

E-kursus "Kontratseptsioon igapäevases praktikas – uued lähenemised" on ka aasta e-kursuse nominent. Aasta e-kursus kuulutatakse pidulikult välja 20. mai kevadseminaril "Digiäkk 2.0". Loe lähemalt siit.

 

Ülikool ootab kandideerima väliseesti külalisprofessori stipendiumile

 

Alanud on kandideerimine väliseesti külalisprofessori stipendiumile. Stipendiumifondi eesmärk on tagada nimekate välismaal töötavate Eesti päritolu teadlaste ja õppejõudude osalemine Tartu Ülikooli tegevuses vähemalt ühe aasta või erandina ühe semestri jooksul. Stipendiumi suurus üheks õppeaastaks on 50 000 eurot. Loe lähemalt siit.

 

Tartu Ülikool otsib inimesi uuringusse

 

Tartu Ülikool on osaline rahvusvahelises uuringus, mille eesmärk on leida ja uurida täisealisi inimesi, kes ei ole SARS-CoV-2-ga nakatunud vaatamata lähedasele kokkupuutele COVID-19 põdeva haigega. Esialgu otsitakse uuringusse vaktsineerimata inimesi. Loe lähemalt siit.

 
 
 

Konverents "TÜ farmaatsia instituut 180: uued ravimid, teenused ja tehnoloogiad" pakub põnevaid teemasid

 

Avalikuks on saanud 12. oktoobril toimuva konverentsi "TÜ farmaatsia instituut 180: uued ravimid, teenused ja tehnoloogiad" kava. Konverentsil toimuvad nii töötoad kui ettekanded. Samuti on võimalik osta erialakirjandust. Tutvu konverentsi kavaga siin.

 
 
 

Stipendikumikonkurss ootab osalisi 

Open Medical Institute on välja kuulutanud stipendiumikonkursi arstidele osavõtuks 2022. aasta Salzburgi kliinilistest 1-nädalastest täiendusseminaridest Salzburgis. Kandideerimistähtaeg on 31. mai. Loe lähemalt siit.

 
 
 
 
 

Riik suurendab eriarstide residentuuritellimust

 

Sotsiaalministeerium ja Tartu Ülikool sõlmisid kokkuleppe 2022. aasta residentuuritellimuse kohta, millega suurendatakse eriarstiks soovijate vastuvõttu varasemalt 169 kohalt 186-le kohale. Üle aastate suurima residentuuritellimusega suurendatakse vastuvõttu peremeditsiini, psühhiaatria ja radioloogia erialadel. Loe lähemalt siit.

 

Biomeedikumis esitleti uut õpikut bakteritest ja seentest

 

17. mail esitleti Biomeedikumis uut õpikut "Meditsiiniline mikrobioloogia II: Bakterid ja seened". Õpikut on kõigil soovijail võimalik osta ja laenutada Biomeedikumi raamatukogust. Õpiku elektrooniline versioon on peatselt saadaval ka ELLU-s.

 

Tule varjevõrkude punumise talgutele!

 

Tartu Ülikool lööb kaasa varjevõrkude punumise talgutes. Oodatud on nii ülikooli töötajad, tudengid kui ka kõik teised, kes soovivad anda panuse Ukraina sõdurite ja tsiviilelanikke kaitsmiseks. Talgulised saavad aidata nii ise varjevõrku punuda, vanu riideid ja kangaid ribastada kui ka suuremaid võrke sobivasse mõõtu lõigata. 


Varjevõrke punutakse humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna majas (Jakobi 2) järgmisel korral 21. ja 29. mail kella 11–16. Kui soovid ka edaspidi varjevõrkude punumise talgutega kursis olla, liitu selleks mõeldud spetsiaalse listiga humanitaarteaduste valdkonna kommunikatsioonijuht Sander Mändoja (sander.mandoja@ut.ee) kaudu.

 

Loe pikemalt lugu varjevõrkude meisterdamise kohta siit.

 

Kaheastmelise autentimise juhised

 

Kõik Tartu Ülikooli töötajad peavad kontodele sisse logimisel üle minema kaheastmelisele autentimisele. Meditsiiniteaduste valdkonnas on seatud eesmärgiks, et kõik töötajad seadistavad enda kontodele kaheastmelise autentimise hiljemalt 27. maiks, kuid soovi korral saab seda teha juba kohe.

 

Kaheastmelise autentimise rakendamiseks peab töötajal olema nuti- või muu mobiiltelefon. Nutitelefoni tuleb paigaldada äpp Microsoft Authenticator, vanemal mobiiltelefonil peab olema võimalus võtta vastu SMS-e, millega saadud kood tuleb käsitsi autentimisaknasse sisestada.

 

Täpsemad juhised:

Kaheastmelise autentimise aktiveerimine O365-s

Kaheastmelise autentimise seadistamine SMS-iga

 

Teamsi infotund andmekaitsest

 

24. mail kella 9–10. toimub Teamsis infotund "Mida tuleb teada andmekaitsest lõputööde kaitsmise korraldamisel". Registeerumislink on siin.

 
 
 

Tööpakkumised meditsiiniteaduste valdkonnas

  • Kliinilise meditsiini instituut otsib sünnitusabi, günekoloogia ja geneetika professorit. Kandideerimistähtaeg on 2. juuni. Loe lähemalt siit.
  • Kliinilise meditsiini instituut otsib kliinilise psühholoogia assistenti. Kandideerimistähtaeg on 2. juuni. Loe lähemalt siit.
 

Noppeid meediast

  • 12. mail tegi "Aktuaalne kaamera" uudise residentuuri vastuvõtust. Teemat avab ka meditsiiniteaduste valdkonna dekaan, professor Margus Lember.
  • 14. mail tegi Novaator intervjuu professor Ain Raaliga, kes räägib lähemalt oma uuest raamatust "Raeapteek 600".
  • 18. mail avaldas Anne & Stiil loo Tartu ülikooli onkoloogia arst-resident Sandra Kasest, kes räägib lähemalt tööst, õpingutest ja arstiks kujunemisest.
 
 
 

Doktoritööde kaitsmised

 

06.06.2022 kell 15 Kasun Madhuranga Godakumara Godagedara "Rakuväliste vesiikulite vahendatud embrüo-emaka suhtlus – vahend hindamaks implantatsiooni-eelse embrüo talituslikku pädevust"
Ravila 19-1006

 

10.06.2022 kell 13 Hindrek Teder "Rasedatele mõeldud mitte-invasiivse sünnieelse testi arendamine Eestis"
Ravila 19-1006

 

14.06.2022 kell 14 Jana Tuusov "Alkoholist, psühhotroopsetest ja muudest ainetest põhjustatud surmad Eestis: kohtuarstlikel lahangutel põhinev tõendus"

Ravila 19-1006

 

26.08.2022 kell 12 Heigo Reima „Kolorektaalvähi ravi ja tulemite hindamine ning nende parandamise võimalused Eestis”
Ravila 19-1006

 
 
 
 
 

Toimumas

  • 19.05 on seminar "Mitte-obstruktiivse azoospermia geneetilised alused: GEMINI uuring". Loe lähemalt siit.
  • 27.05 peab audoktor professor Mart Saarma ettekande. Loe lähemalt siit.
  • 06.06 kaitseb Kasun Madhuranga Godakumara Godagedara doktoritööd "Extracellular vesicle mediated embryo-maternal communication – a tool for evaluating functional competency of pre-implantation embryos". Loe lähemalt siit.
  • 07.06 toimub konverents "Elu COVIDiga – mida oleme õppinud ja milleks peame valmistuma?". Loe lähemalt siit
  • 10.06 kaitseb Hindrek Teder doktoritööd "Developing and introducing targeted and whole-genome sequencing based non-invasive prenatal testing in Estonia". Loe lähemalt siit
  • 14.06 kaitseb Jana Tuusov doktoritööd "Deaths caused by alcohol, psychotropic and other substances in Estonia: evidence based on forensic autopsies". Loe lähemalt siit.
  • 16.06 toimuvad sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi ning meditsiiniteaduste valdkonna lõpuaktused.

  • 16.06 on meditsiiniteaduste valdkonna aiapidu. Loe lähemalt siit.
  • 30.06 on teaduskonverentsile teeside esitamise tähtaeg.
  • 26.08 kaitseb Heigo Reima doktoritööd „Kolorektaalvähi ravi ja tulemite hindamine ning nende parandamise võimalused Eestis”.
  • 13.–14.10 tähistame arstiteaduskonna aastapäeva.

 
 
 

Meditsiiniteaduste valdkonna infokirja saavad kõik valdkonna lepingulised töötajad. Kui soovid oma teavet valdkonnas levitada, kirjuta medinfokiri@ut.ee. Infokirja toimetavad valdkonna kommunikatsioonispetsialistid Alice Lokk ja Mari-Liis Timmotalo.